-
Londýn, metropole, na kterou jedna návštěva nestačí
Londýn dlouhodobě patří mezi nejnavštěvovanější destinace světa. Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska leží na řece Temži v jihovýchodní části země. Snoubí se v něm historie s moderní architekturou. Známé je také svým nevlídným deštivým počasím, ale to by vás rozhodně nemělo od návštěvy odradit. Na výlet do Londýna nikdy nezapomenete – a s největší pravděpodobností si ho stejně jako my budete chtít zopakovat.
-
Eurovíkend v Istanbulu
Dnes vás zvu na návštěvu města, které mi učarovalo hned při první návštěvě, a do kterého se vždy rád vracím. Poprvé jsem se do Istanbulu vypravil na začátku devadesátých let autobusem přes celý Balkánský poloostrov. Mnohokrát jsem využil dovolenou v Bulharsku a vždy si na chvíli odskočil do tohoto orientem vonícího města, abych sledoval tu úžasnou proměnu, která vždy od poslední mé návštěvy proběhla. A do Istanbulu jsem se dostal i letecky. A kdyby opět nastal zlatý věk železnice a já si našetřil nemalý finanční obnos, dojel bych do tohoto čarokrásného města i legendárním vlakem – Orient Expressem.
-
Eurovíkend v Amsterodamu
Vypravit se do hlavního města Nizozemska není vůbec složité. Z Prahy do Amsterodamu létá pravidelná přímá linka, a tak je naplánování prodlouženého víkendu v tomto hlavním městě opravdu nenáročné. Na začátek bychom si mohli upřesnit, zda se jedná o Amsterodam či Amsterdam. Obojí je možné, první varianta je česky a v současnosti je méně používaná, a ta druhá taktéž je česky, jen se přiklání k cizojazyčnému pojmenování tohoto nizozemského města. A aby toho poučování na začátek nebylo málo, tak vězte, že Nizozemsko je pojmenování pro evropskou monarchii a její součástí je i historické území zvané Holandsko. Takže Holandsko a Nizozemsko je na tom stejně jako Čechy a Česká republika.
-
Valencie a pobřeží pomerančového květu
Valencie není jen historické město vystavěné při ústí řeky Túria, ale celý pruh země na Pyrenejském poloostrově, rozkládající se při břehu Středozemního moře a autonomní oblast v rámci Španělského království. Je to země horkého slunce, středomořských pláží, horských hřebenů, a hlavně citrusů. Není divu, že severní část místního pobřeží, kde se nachází i samotné město Valencie, nese název Costa del Azahar, což by se dalo přeložit jako pobřeží pomerančového květu.
-
Madeira, krátká dovolená na ostrově věčného jara
Když jsem vybíral destinaci pro letošní dovolenou, sepsal jsem si několik podmínek, které by rozhodně měla splňovat. Tím nejdůležitějším bylo moře. Bez moře mi dovolená zkrátka nepřipadá jako dovolená. Nejsem ale úplně plážový typ a potřebuji mít také co objevovat. Chtěl jsem oblast, kde by se daly podnikat pěší výlety přírodou, a to nejlépe v horách. A potom jsem nechtěl, aby to bylo příliš daleko. Měl jsem k dispozici jen deset dnů volna v červnu a můj rozpočet také nebyl zrovna největší.
-
Eurovíkend v Portu
Kdo by neznal portské víno? Třebaže ho někteří z vás ještě neokusili, určitě vědí, že se jedná o fortifikované víno. Třebaže to zní tak, jako by víno pocházelo z nějakého opevnění, není tomu tak. Je to víno dolihované. To znamená, že víno se vyrábí nejen z vinného moštu ale i pálenky. Nejčastěji se jedná o vinný destilát. V drtivé míře fortifikované víno má vyšší zbytkový cukr a v minulosti se tímto způsobem prodlužovala doba trvanlivosti.
Ale pozor, ne každé dolihované víno je portské! Mezi dolihovaná vína patří vermut, sherry, atd. Ale když píšu o portském vínu, mám na mysli víno, které se získává z vinic v údolích kolem řeky Douro na severu Portugalska. A portské dostalo název do vínku tím, že se tato vinařská oblast Alto Douro rozléhá asi 100 kilometrů od portugalského města Porto a od roku 2001 je oblast zapsaná na seznam světového dědictví UNESCO. Proto je označení portské víno chráněno, podobně jako víno šampaňské. -
10 cviků, které vám pomohou přežít dlouhý let
V únoru jsme pro vás sepsali článek, jak se vypořádat v pohodě s dlouhými lety. Část o cvičení vás zaujala, takže vám teď přinášíme článek s tipy, jak se během letu protahovat a zacvičit, abyste předešli možným zdravotním problémům.
-
Sydney, nejznámější australské město
Když se řekne Austrálie, vsadím se, že každému z nás naskočí automaticky nějaká ikona turistického cíle, která se nachází v tomto australském městě. Je to zajímavé o to více, že Sydney není hlavním městem Australského svazu.
-
Kanadský Vancouver
Většina cestovatelů do Kanady míří do Vancouveru, a poté se vydávají do kanadské divočiny.
Na Vancouveru a jeho okolí vám doporučuji si schovat pár dní, protože tohle město se řadí k těm nejkrásnějším a nejlepším na světě. A víte proč?
-
Holubí ostrov (Pigeon Island)
Svatá Lucie je velmi zajímavou světicí. Z pohledu katolické i pravoslavné církve je uctívaná jako svatá. Nadto ji za svatou považují i luteráni ze Švédska a Norska. A tito severští luteráni ji uctívají jako jedinou ze všech svatých! Svatá Lucie je patronkou slepých a pomáhá uzdravovat oční nemoci. Však Lucie je známá jako světlonoška. Jméno pochází z latinského slova lux – světlo. A kdo by neznal českou pranostiku, Lucie noci upije, ale dne nepřidá? Až nedávno se mi dostalo vysvětlení, jak to s tou pranostikou je. 13. prosince ve svátek svaté Lucie dochází k tomu, že se začíná později stmívat, ale nerozednívá se dříve. Neboť stále se ještě den zkracuje až do zimního slunovratu.
-
Antigua, země moře a slunce
Pohledem z okénka malého letadla spatřuji pod námi krásně zelený ostrůvek, další korálek
z tropického náhrdelníku Malých Antil. Tentokrát se jedná o největší ostrov Závětrných Antil. Třebaže je Antigua největším ostrovem tohoto souostroví její rozloha činí bez mála 280 kilometrů čtverečních, což je o trochu více než činí rozloha poloviny Prahy. -
Kanárské ostrovy: Fuerteventura, ráj surfařů a milovníků pláží
Vítejte na Kanárských ostrovech! Kanárské ostrovy bývaly ještě poměrně nedávno tou největší exotikou, kterou si mohl český turista dopřát. Svět se ale díky cenám letenek neustále pomyslně zmenšuje, proto jsou dnes Kanáry dostupné už opravdu pro každého. Kanárské souostroví se nachází v Atlantském oceánu, asi 100 km od pobřeží Afriky. Jedná se o autonomní oblast Španělska, proto i zde najdete tu největší pohodu ve stylu „maňána“, ale přitom i plno zajímavých míst.
-
Vánoční ostrov
Kam se vydat ve vánočním čase? Vánoční ostrov k tomu svým názvem vybízí. Osobně mám povědomí o dvou ostrovech, které nesou toto označení. Jeden leží v Tichém oceánu a patří k ostrovní republice Kiribati. Ten druhý je o kousek blíže. Je pod správou Austrálie a nachází se v Indickém oceánu. Od indonéské Jávy je vzdálen asi 600 kilometrů jižním směrem. Měl jsem velké štěstí, že jsem letos Vánoční ostrov navštívil. Tímto článkem vás chci inspirovat.
-
Svatý Vincenc a Grenadiny, nejstarší botanická zahrada
Společně se vypravíme do Karibiku, konkrétně do ostrovního, jak jinak, státu Svatý Vincenc a Grenadiny. V hlavním městě Kingstownu se totiž nachází ta v názvu přislíbená nejstarší botanická zahrada. Musím však upřesnit, že se jedná o nejstarší botanickou zahradu státu Svatý Vincenc a Grenadiny, zároveň je však nejstarší botanickou zahradou Karibiku, potažmo celé západní polokoule. Britové ji založili již v roce 1765. Třebaže dnes připomíná spíše park, kde se dá v klidu relaxovat procházkami či posezením na některé z mnoha laviček, její původní význam byl daleko jiný. Vlastně vznikla jako plantáž, kde se budou pěstovat, šlechtit a jinak kultivovat plodiny, které pomůžou ve výživě a léčení místního lidu. A tato botanická zahrada existuje již nepřetržitě více než čtvrt tisíciletí.
-
Panama, země mezi dvěma oceány
V dnešních dnech plní přední stránky tisku zprávy z Panamy. Nebojte se, nepřidám se k aféře Panamské dokumenty, neboť nevlastním žádnou offshore společnost a ani nemám zahraniční konto. Panamu jsem navštívil letos v zimě, neboť má žena si velmi přála vidět velké lodě. Tak mi nezbývalo nic jiného, než jí toto skromné přání splnit.
-
Bonaire, potápěčský ráj
Již před časem jsem vás zavedl na ABC ostrovy, jak se také někdy nizozemským ostrovům u pobřeží Jižní Ameriky říká.
-
Karibské ostrovy Svatý Kryštof a Nevis
Sychravý a chladný podzim se již dostavil, proto je na čase se poohlédnout po nějaké destinaci, kde v tuto roční dobu je příjemné slunečné počasí, teplota se ustálila na 25 °C a tropická vlhkost je snesitelná. Vybral jsem pro vás zajímavou federaci Malých Antil.
-
Samoa, po stopách Tusitaly - Roberta Louise Stevensona
Vyjíždím z hlavního města vypůjčeným automobilem na jih. Silnice patří na ostrově k těm hlavním. Asfalt je v dobrém stavu a i dopravní značení mi dává smysl. Třebaže se cesta vine do kopce, nemám s řízením žádný problém, třebaže se tu již pár let jezdí vlevo. Městský ráz ustupuje venkovskému předměstí a po pár set metrech silnice opouští malebnou říčku Vasigono River.
-
Wallis a Futuna, tropický ráj beze spěchu
Dnes se vypravíme do jednoho z mých oblíbených koutů světa, a to do Tichomoří. Zde se ve spoustě slané vody nachází tři zapomenuté vulkanické ostrovy s několika útesy, které jsou francouzským zámořským územím. Třebaže jsou formálně součástí Francie, nejsou členem Evropské unie. I když na letišti vedle francouzské vlajky vlaje z jedné strany vlajka Wallisu a Futuny a z druhé vlajka Evropské unie.
-
Na skok k sousedům do Saska
Tentokrát si vás dovolím pozvat za barokními skvosty do Německa, a to přímo konkrétně do Saska. Saskou metropolí jsou Drážďany, které se nacházejí na nám dobře známé řece Labi.
Blog Parkování R7 nejen o cestování
ParkovaniR7.cz
DOTAZY 737 854 582 Rezervujte on-line