-
Ostrov Man
Pro tyto jarní dny jsem vybral nádherný ostrov Man, který se rozprostírá mezi Irskem a Velkou Británií v Irském moři. Ostrov není přímou součástí Spojeného království, ale je britským korunním závislým územím. To znamená, že je přímo ve vlastnictví britské koruny. Po brexitu, který se reálně naplnil před několika lety, můžete tedy získat otisk manského razítka do cestovního pasu. Mně se to v minulosti nepovedlo, třebaže jsem oběhal všemožné úřady tohoto ostrova. Bylo to z důvodu, že obě země byly členy Evropské unie.
-
Srbsko, srdce bývalé Jugoslávie
Vnitrozemské Srbsko sice nepatří mezi nejnavštěvovanější země Balkánu, i přes to má však co nabídnout. V Srbsku naleznete spoustu historicky významných míst, ať už se jedná o archeologická naleziště nebo hrady. Za návštěvu stojí taktéž mnohá města. Jestliže však místo všudypřítomného hluku srbských měst preferujete raději poznávání krajiny, v Srbsku máte hned několik možností, kde si můžete odpočinout a nabrat sílu v mnohdy nedotčené krajině. Nachází se zde totiž nespočet přírodních rezervací, několik národních parků, jezer, či jeskyní. Příroda je zde opravdu velmi bohatá. Nejnavštěvovanějším místem Srbska však i nadále zůstává hlavní město Bělehrad.
-
Eurovíkend v Göteborgu
Ze západošvédského města Göteborgu jsem poznával městské skvosty severní Evropy a krásy zdejší malebné, leč drsné přírody. A povětšinou jsem nechával informace o tomto pozoruhodném městě opomíjené. A to je velká chyba! Neboť Göteborg je zajímavým a překvapujícím sídlem a i jeho okolí má návštěvníkovi co nabídnout.
-
Ribe - město, kde se zastavil čas...
Dneska vám povím něco o jednom krásném evropském městě. Zmiňované městečko najdete v Dánsku a věřte nebo ne, jenom 8 a půl hodiny jízdy autem z Prahy.
-
Paříž, kráska nad Seinou
Francouzská metropole, hlavní město zamilovaných, kulturní centrum Evropy a také rodné město známého herce Jeana Gabina. Řada míst, kudy kráčela historie, vyhlášené restaurace, nádherný výhled z Eiffelovy věže – Paříž si prostě za jediný den neprojdete. Bazilika Sacré-Coeur, katedrála Notre-Dame, muzeum Louvre, Vítězný oblouk, Ivanlidovna, to je jen malý výčet toho, co na vás v tomto krásném městě čeká. Kulturní život tu opravdu kvete, v Paříži je totiž mimo jiné na dvě stovky divadel a takřka 150 muzeí. Každý cestovatel si najde určitě to své.
-
Bequia, největší ostrov Grenadin
Tento nádherný karibský ostrov patří ke konstituční monarchii Svatý Vincenc a Grenadiny. Se svými necelými 20 kilometry čtverečními je největším ostrovem zmíněných Grenadin. Největším ostrovem státu je však Svatý Vincenc.
-
Amsterdam, město úzkých domků a tulipánů
Město úzkých domků, hausbótů, kávy, piva a sýrů, město tulipánů, bicyklů, kultury, erotiky a neřestí. Asi takto bych jednou větou popsala hlavní město Holandska, krásný Amsterdam. Vůbec se nedivím, že v roce 2010 byl „Canal Ring“ přidán do seznamu světového dědictví UNESCO.
-
Eurovíkend ve Stockholmu
Jaro střídá zimu a je čas opět někam vyrazit. A když už začínají být teploty příjemné, můžeme si dopřát cestu na sever. Tentokrát jsem vybral severskou metropoli, která se rozkládá na 14 ostrovech a je partnerským městem Prahy. Mnozí už správně tuší, že dnešní řádky se budou věnovat hlavnímu městu Švédského království – Stockholmu.
-
Dublin si zamilují knihomolové i pivaři
Dublin, hlavní město Irska, ve kterém žije více než půl milionu obyvatel, je ideální cíl pro knihomoly i milovníky dobrého piva. A vzhledem k tomu, že my se řadíme do obou skupin, nemohli jsme si takový výlet nechat ujít. Metropole se nachází v široké zátoce Dublin Bay u pohoří Wicklow Mountains.
-
Kladsko, město dvou tváří
Polské Kladsko (polsky Kłodzko), jeden z nejkrásnějších koutů jihozápadního Polska má dvě tváře a rozhodně bohatou historii.
-
Severní Mariany, tropický ráj v Tichomoří
Dnes se společně zatouláme do Mikronésie, která se nachází v Tichém oceánu. Přesněji se vydáme na západ Tichého oceánu. Souostroví Mariany se rozkládá západně od Filipín, asi dva a půl tisíce kilometrů vzdušnou čarou. A toto souostroví je zcela pod správou Spojených států amerických, třebaže je členěno na dva územní celky.
-
Port Moresby, nejnebezpečnější město světa
Dnes vás zavedu do jedné exotické země, kam se mnoho Čechů nepodívá. Tou zemí je Papua Nová Guinea. Tato konstituční monarchie se nachází na druhém největším ostrově světa – Nové Guineji. Ostrov se nachází v části Oceánie, která se nazývá Melanésií.
-
Zimní procházka Naardenem
Únorové dny mně před lety zavelely, abych vyrazil do Nizozemska. Myslím tím evropskou zemi, člena Evropské unie. Do tropického Nizozemska v Karibiku jsme se již podívali mnohokrát.
-
Uprostřed Pacifiku na Marshallových ostrovech
Na konci června roku 2016 podepsala Evropská unie dohodu o bezvízovém styku s dalšími třemi zeměmi Oceánie. Bez víz se můžeme vypravit na Tuvalu, Kiribati a Marshallovy ostrovy, a to vždy až na 90 dní v půl roční periodě. Musím však přiznat, že na cestování to velký vliv mít nebude, neboť Kiribati jsme již bez víz mohli navštívit na 30 dní. U Tuvalu jsme si po dvou letech polepšili a ušetříme 100 australských dolarů, které jsme za vízum po příletu museli platit a Marshallovy ostrovy nám udělovali bezplatně vízum na 30 dní po příletu. Přesto vám dnes chci přiblížit skupinu atolů, které nesou pojmenování Republika Marshallovy ostrovy.
-
Eurovíkend v Oslu
Starý otřepaný vtípek o Oslu a oslovi snad nebudu ani na začátek mé pozvánky do norské metropole dávat. Ale rád se podělím o jiný lingvistický problém. Když jsem chtěl psát o Oslu, nevěděl jsem, jak správně od tohoto vlastního podstatného jména utvořit jméno přídavné. Je to osloská, či oselská radnice? Na první dobrou jsem vyloučil přídavná jména oslí a oslovská. Po poradě s odborníky z Ústavu pro jazyk český tedy budu psát přídavné jméno osloský, neboť je správně a je více užívané.
-
Pohnpei, drobná perla s historií
V dnešním příspěvku vás zavedu do tropického ráje, že těch rájů ale je, na malý ostrov v Tichomoří. Ostrov je sopečného původu, jak to tak v Pacifiku je, obklopený korálovými útesy, které vystupují nad hladinu a tvoří přirozenou zábranu mezi bouřlivými vodami oceánu a klidnými pobřežními vodami ostrova. Zřejmě ještě netušíte, který ostrov jsem vybral, neboť tento všeobecný popis se hodí na více ostrovů.
-
Azulejos, keramická krása Lisabonu
I když je město Lisabon kvůli katastrofálnímu zemětřesení v 18. století vlastně jedno z nejmladších hlavních měst v Evropě, neznamená to, že nemá žádnou historii. Nenajdete tu sice spoustu starobylých památek jako v jiných evropských metropolích, ale jeho architektura je přesto úžasná. Velkým lákadlem je nedávno otevřený komplex El Maat. Jde o výjimečný projekt britské architekty Amandy Levede. V prostorách této unikátní stavby najdete muzeum umění, architektury a technologií, kde je důmyslně využit odraz vodní hladiny přes skleněné dlaždice, kterých je na budově přibližně 15 tisíc.
-
Samoa, pozemský ráj v Pacifiku
Samoa se skládá ze dvou ostrovů, Upolu a Savai’i. Ostrov Upolu je hlavní ostrov, takže pokud se na Samou vydáte, přiletíte na Upolu na malé letiště, kde vám místní skupina bude hrát na ukulele v příletové hale. Už na letišti zakusíte samoánskou pohodovou atmosféru.
-
Kalifornský národní park Kings Canyon
Že jste o něm nikdy neslyšeli? Možná se vám ani nedivím. Pokud navštívíte Kalifornii jsem si téměř jistá, že navštívíte Yosemite Národní Park, ale o Kings Canyon pravděpodobně zavadíte jen prstem na mapě. Což je podle mě ohromná škoda. Tady se totiž můžete setkat s opravdovou divočinou.
-
Výstup na Gros Pitons, ostrov Svaté Lucie
Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Tato pranostika se mi honí hlavou po celou dobu mého výšlapu na Velký Piton. Je tropické vedro, včerejší silvestrovská oslava nebyla nějak výstředně bujará, ale pomalu se proklínám za ten pošetilý nápad, začít nový rok zdoláním ikonické hory tropického ostrova Svatá Lucie, který se nachází v náhrdelníku souostroví Malé Antily.
Blog Parkování R7 nejen o cestování
ParkovaniR7.cz
DOTAZY 737 854 582 Rezervujte on-line