Možná vás napadá, proč už teď píšu o masopustním veselí, které nás čeká až za pár měsíců. Ten důvod je jednoduchý. Chci, abyste okusili báječný barevný veselý hlučný karneval, a proto je nutné napsat pozvánku k cestě za oceán již nyní.
Trinidadský karneval je druhý nejslavnější velkolepý karneval
Když se řekne karneval, každému naskočí v hlavě automaticky myšlenka na brazilské město Rio de Janeiro. Já vám však chci představit jiný jihoamerický stát, kde se pořádá údajně druhý nejslavnější velkolepý karneval. Tím státem je Trinidad a Tobago. Podle českého zeměpisu, tyto karibské ostrovy již patří k Jižní Americe, americký zeměpis řadí tuto ostrovní republiku do Karibiku.
Koneckonců nezáleží na tom, kam je Trinidad a Tobago řazené, důležité je vědět, že se jedná o tropickou zemi, která je v době masopustu na vrcholu turistické sezóny. Pro návštěvu Karibiku se doporučuje suché období, které začíná v listopadu a končí v květnu. Karneval vrcholí Popeleční středou, která je v kalendáři pohyblivým svátkem, ale většinou se odehraje v měsících březnu či dubnu.
Jak se dostat na tento karneval?
Jelikož se jedná o vzdálenou destinaci, je nejrozumnější využít k přepravě leteckou dopravu. Přímá linka z Prahy nelétá, je potřeba zvolit přestupní uzly. S americkými aerolinkami vás čekají dva přestupy (jeden v Evropě a druhý v Severní Americe) s evropským dopravcem vás čeká jeden přestup v Evropě.
V této malé zemí mají dvě mezinárodní letiště. Jedno se nachází na větším ostrově Trinidadu a druhé se nachází na ostrově Tobago. Řevnivost mezi ostrovy se projevuje pouze verbálně. Přirovnal bych to k lehké soutěživosti, která panuje mezi obyvateli měst Pardubice a Hradec Králové nebo třeba Prahou a Brnem.
Ostrov Trinidad
Doporučuji si prohlédnout oba ostrovy, mezi kterými je lodní i letecké spojení. Začnu hlavním a větším Trinidadem. Zdejší letiště se nachází asi 20 kilometrů od hlavního města Port of Spain. Mezi letištěm a cílovými destinacemi jezdí četné vozu taxislužby. Ceník je pevně daný, záleží, do které oblasti jedete a podle toho zaplatíte jízdné.
Port of Spain
Hlavní město nemá nejlepší pověst. Uvádí se, že zde dochází k častým přepadáním a loupežím. Pokud se projdete hlavním městem, uvidíte, že město se dělí na čtvrti, které se od sebe značně liší. Od středu města západním směrem se nachází výstavní čtvrti s moderními budovami ropných a plynárenských společností a bank. Nachází se tu i prezidentský palác a vládní budovy. Východní část města směrem k letišti připomíná svým urbanistickým pojetím slum.
Střed města vyplňuje rozlehlý Queen´s Park Savannah. Právě zde již od ledna po nocích zkoušejí jednotlivé školy samby své kostýmy a alegorické vozy, se kterými vytáhnou do každoročního karnevalu. Určitě není od věci nepodceňovat bezpečnostní riziko, ale sám mohu potvrdit, že půlnoční procházky touto částí města byly bezpečné a nesetkal jsem se nikde s náznakem kriminálního chování. Přesto jsme se vždy pohybovali ve skupince a drželi jsme se pohromadě. Že tu nemusí být vždy bezpečno, je vidět na každém kroku, neboť všechny obchody mají mříže a rolety.
Kouzlo hlavního města v ničem netkví. Pokud budete mít auto, vyjeďte si po městském okruhu nad město, abyste si udělali krásnou panoramatickou fotografii s přístavem a Karibským mořem.
Přírodní rezervace Caroni
Většinu ostrova pokrývá tropický prales či mokřiny. Za návštěvu stojí určitě přírodní rezervace Caroni. Zde se zaměřují na pozorování vodního ptactva. Hlavně tu nocují ibisi nachoví a volavky bílé. Doporučuji odpolední návštěvu. Neboť se soumrakem se slétají ptáci a připravuji se k přenocování na stromech. Že z loděk spatříte aligátory, kraby či hady, by vás nemělo překvapit. Přístup do rezervace je trochu oříškem. Pokud jedete z hlavního města dálnicí na jih, musíte rezervaci přejet asi o deset až patnáct kilometrů, sjet z dálnice na silnici nižší třídy a souběžně s dálnicí se vrátit na sever.
Asfaltové jezírko
Pokud z dálnice nesjedete a pojedete na jih ostrova, čeká vás světová rarita. Na jihu ostrova se nachází asfaltové jezírko. Zde vyvěrá přírodní asfalt. Druhá možnost pozorování tohoto přírodního jevu je v kalifornském Los Angeles. Neviděl jsem kalifornský asfalt, ale trinidadský je úžasný.
Na břehu je parkoviště a budova, kde si najmete místního průvodce. Ten vás bezpečně provede po hladině jezera. Ukáže vám těžebního místo, pokusí se zapálit plynné bubliny, které se na hladině tvoří a mimo jiné odhání i supy, kteří zde čekají na nebožáky, kteří zapadnou do asfaltu, aby jim vyklovali oči. Teď jsem si to trochu přibarvil, ale ti supi jsou vašimi neplacenými průvodci.
Koupání a potápění na ostrově
Na jihu ostrova se nacházejí korálové útesy a jsou tu i omezené možnosti koupání a potápění. Přece jenom turistický ruch zde není tak rozšířený, neboť republika žije hlavně z nalezišť zemního plynu a ropy.
Pokud si chcete užít písečné pláže a teplé Karibské moře, zamiřte na sever ostrova. Nejhezčí pláž je pláž Maracas, kam vede dobře udržovaná silnice.
Ostrov Tobago
Pokud si chcete opravdu odpočinout poleháváním na pláži a koupáním v moři, zvolte sousední ostrov Tobago. Tento ostrov není dotčen těžebním průmyslem a soustředí se pouze na turistický ruch. Zde naleznete resorty i příjemné hotely s poklidnou atmosférou. I zde se vyplatí půjčit si auto. Silnice tu jsou mnohem užší, dálnice tu není vůbec.
Vyplatí se udělat si i mezi koupáním přestávku a vypravit se do středu ostrova k vodopádu Argyle, který je vyhlášený turistickou atrakcí. Přesto tu nečekejte zástupy lidí. Vezměte si s sebou pantofle, neboť se budete brodit mělkou řekou. Když si nezapomenete plavky, můžete se zde vykoupat ve sladké vodě.
Na závěr pár praktických rad...
Na ostrově se hovoří anglicky, neboť do roku 1962 byly ostrovy britským územím. Platí se tu trinidadsko-tobažským dolarem. Směnit si můžete bez problému americké a kanadské dolary, eura, švýcarské franky i lokální východokaribské dolary. Po prozkoumání většiny ostrovů Malých Antil mohu napsat, že je zde nižší cenová hladina.
Po vzoru bývalých koloniálních správců se jezdí vlevo. V autopůjčovnách jim stačí mezinárodní řidičský průkaz. Bezpečnost na ostrovech je na normální úrovni, stačí se řídit zdravým úsudkem. Přece jenom bych v noci do některých částí sám nešel. Stačí se domluvit na recepci hotelu, popř. vidět, jak se chovají lidé okolo vás.
Tak doufám, že jsem vás nalákal na masopustní sambový rej. A nemusíte zrovna letět do přeplněného a předraženého brazilského města. Zkuste navštívit karneval v trinidadském Port of Spain, neboť jsem se setkal s názorem, že ten brazilský předčí srdečností a pospolitostí.
Přeji vám mnoho krásných a šťastných cest v roce 2018!
Přečtěte si také o dalším kouzelném místě v Karibiku - Amerických Panenských ostrovech nebo o Zanzibaru, exotickém ráji s vůní koření.