Tento měsíc jsem pro vás vybral vzdálenou exotickou destinaci. Tou destinací je ostrovní království Tonga, které se nachází téměř proti území naší republiky. Takže právem můžeme psát o obyvatelích jako o protinožcích. Ale nenechte se mýlit, jako já v dětství, i oni chodí po nohách.
O obyvatelích Tongy se dá napsat i to, že patří mezi Polynésany, a že jsou velmi hrdým národem. S oblibou o sobě tvrdí, že nikdy nebyli kolonizováni, třebaže Tonga byla po dobu sedmdesáti let britským protektorátem (1900 – 1970). V období protektorátu však v zásadě neztratila svou domorodou vládu. Dynastie Tupou vládne bez přerušení od roku 1875 dodnes. Jedinou změnou byl rok 2008, kdy se předchozí panovník George Tupou V. vzdal části svých pravomocí a Tonga se proměnila z monarchie absolutní na monarchii konstituční. Tonga je od roku 1970 v Britském společenství, a proto jsme mohli vidět v roce 2012 tonžského panovníka na královské svatbě v Londýně.
Jak na Tongu?
Cesta na Tongu je opravdu náročná. Na loď v klidu zapomeňte, z Evropy je jediným použitelným dopravním prostředkem letadlo. Mně osobně se jeví cesta přes Soul a fidžijské Nadi jako nejlepší volba. Samozřejmě můžete letět i přes nějaké evropské letiště a novozélandský Auckland. Počítejte však s tím, že na cestě strávíte víc než jeden den. Ale ta fyzická i psychická námaha za to stojí. Tonga je víceméně nedotčená masovou turistikou, a tomu odpovídají jak přiměřené ceny (ve srovnání s Francouzskou Polynésií), tak turistická infrastruktura.
Na ostrově Tongatapu
První kontakt s pevninou si prožijete na hlavním ostrově Tongatapu. Po mnoha hodinách letu nad nekonečnými vodami Tichého oceánu to bude úlevný pocit. Někteří návštěvníci Tongatapu tvrdí, že je to nezajímavý ostrov a nemá cenu se na něm zdržovat. Já si to nemyslím a pokusím se vám tento tropický ostrov představit a popsat tak, abyste uvěřili, že i zde je mnoho věcí k objevování.
V hlavním městě Nuku´alofa
Určitě si hned na letišti půjčte automobil, neboť ostrov je poměrně rozsáhlý a na veřejnou dopravu se nemůžete spoléhat. Hlavní město Nuku’alofa je nevelké a z hlediska urbanizace opravdu nezajímavé město. Nachází se zde několik bank s funkčními bankomaty, hlavní pošta, kde můžete zakoupit nádherné pohlednice, královský palác a hrobky vládnoucí dynastie.
Královský palác je veřejnosti nepřístupný, ale exteriér si můžete zpovzdálí prohlédnout, neboť bílý palác s červenou střechou je zasazen do zeleného anglického trávníku a obehnán pouze bílým plotem. Obešli jsme plot téměř celý a královská garda nenamítala nic proti naší přítomnosti i pořizování fotografií.
Nedaleko paláce, který se nachází na pobřeží, je centrální prostor města, kde jsou vztyčené monumentální hrobky vládnoucí královské dynastie. Vstup k hrobkám je zakázaný a celé prostranství je obehnáno plotem. Před tímto prostranstvím se nachází poměrně velká kamenná katedrála. Jelikož zde křesťanští misionáři byli úspěšní, naleznete v celém městě více kostelů různých odnoží křesťanské věrouky. Nám se podařilo spatřit v neděli dopoledne příjezd královské rodiny do metodistického kostela s nepřehlédnutelnou hranolovou věží na pravidelnou bohoslužbu, který se nachází ve vzdálenosti jednoho bloku od paláce. Tím se turistická nabídka tohoto hlavního města vyčerpává a není důvod tu déle pobývat.
Kam dál?
Díky nadačnímu fondu z Nového Zélandu se objevily na Tongatapu ukazatele turistických cílů, takže cesta k nim není až tak náročná. Pokud chcete vyrazit na objížďku ostrova z Nuku’alofy východním směrem, musíte nejdříve na jih, abyste objeli rozsáhlou vnitřní lagunu. Na východě ostrova před vesnicí Alaki naleznete místo, kde poprvé přistál James Cook. Bylo to v roce 1777. Na místě samém uvidíte skromný památník a jinak pouze mangrovové porosty. Ve vesnici Mua můžete zastavit a prohlédnout si původní pyramidy. I zde tyto pyramidy slouží coby hrobky panovníků, kteří vládli ostrovu v minulosti. Pyramidy pocházejí z 15. století. Nejsou to však typické jehlany, známé ze severní Afriky či Latinské Ameriky. Zde se jedná spíš o komolé jehlany.Za kaloni
Výlet za velrybami
Za potápěním
Romantické ostrovy plné klidu
Kdy se vydat na Tongu?
Přečtěte si také článek o dalším zajímavém státu v Oceánii - ostrovech Vanuatu.