Léto a čas dovolených si spojujeme hlavně se zábavou. Na odlet a dovolenou nejen u moře je ale nutné se i dobře připravit. Aby to nakonec nebyly negativní zážitky, které vám ji zkazí. Na co byste před cestou neměli zapomenout? Snažili jsme se sepsat to nejdůležitější na co nezapomenout.
Doklady, pasy, víza, řidičský průkaz
Díky rozšíření Evropské unie a Schengenského prostoru už můžete létat do většiny evropských zemí pouze s občankou, mimo Evropu se ale neobejdete bez platného cestovního pasu (na nový se čeká standardně měsíc).Samozřejmě lze i na poslední chvíli, ale počítejte s tím, že si připlatíte. Zkontrolujte si platnost obou dokladů s předstihem - zjistit až na letišti, že vám nedávno některý prošel, vám může celou dovolenou řádně zkazit. Pokud cestujete třeba do Turecka-přečtěte si – Turecko, změna platnosti pasu
Nezapomeňte ani na řidičský průkaz, jestliže si budete během dovolené chtít vypůjčit auto , skútr nebo třeba motorku. Cestujete do exotičtějších zemí? Pak budete pravděpodobně potřebovat i platné vízum. Chybět by vám samozřejmě neměly doklady od cestovní kanceláře, abyste vůbec dostali letenky či ubytování v hotelu. Všechny doklady si pro jistotu naskenujte a uložte na internetové úložiště nebo si je pošlete na e-mail.
Cestovní pojištění
Při objednávce zájezdu od cestovek vám cestovní pojištění (obvykle komplexní) nabídnou v podstatě vždy a je lepší ho mít zaplacené - náhoda je blbec a případná nehoda např. na motorce, zranění a třeba i delší léčba v zahraničí vás může vyjít zbytečně draho Chybět by samozřejmě neměla ani karta vaší zdravotní pojišťovny.
Finance
Jet na dovolenou do zahraničí bez peněz a spoléhat se pouze na platební karty a bankomaty se vám může hodně prodražit (a to nejen kvůli poplatkům, ale i méně výhodnému kurzu), vždy si proto s sebou berte i příslušnou hotovost. Násobně to pak platí v tuhle chvíli u Řecka, kam spousta českých turistů na léto míří.
Očkování
Na dovolenou v Evropě se bez očkování obejdete, exotické destinace ale skrývají více nebezpečí a infekčních chorob a podle toho vypadá i seznam očkování, která jsou povinná nebo doporučená. S přípravou začněte včas, někdy je totiž nutné dodržet mezi očkováními odstup i v řádu týdnů. Typicky se očkuje proti žloutence, zimnici, encefalitidě či břišnímu tyfu, mezinárodní očkovací průkaz pořídíte na počkání.
Lékárnička
Ve většině států nebudete mít problém koupit základní léčiva v lékárnách, ale klasiku jako paralen, ibalgin či ibuprofen stejně nejspíš máte, tak proč je pro všechny případy nevzít s sebou (společně s náplastmi či obinadlem). Je-li vaší destinací exotika, zjistěte si předem, co vás může čekat a podle toho svou lékárničku vybavte (nezapomeňte repelenty). A když berete léky pravidelně, přesvědčte se, že jich máte dostatek.
Zavazadla
Nenechávejte plánování věcí k zabalení na poslední chvíli a raději si ho sepište předem (anebo využijte náš seznam viz níže v článku). Ať stihnete případně nakoupit vše potřebné. Před odjezdem z domova svá zavazadla zvažte, předejdete dalším poplatkům, viz další odstavec. Nezapomeňte všechna svá zavazadla také označit štítkem s kontaktem na vás (např. jméno, adresa, telefon, let, datum, e-mail), kdyby se někam zatoulala. Nebo také označte barevným provázkem nebo mašlí, aby si vaše zavazadlo někdo nespletl a neodvel domů.
Odbavení zavazadel
Hmotnost odbavených zavazadel se liší podle leteckých společností. Pokud letíte s tuzemskými ČSA nebo Travel Service, pak by váha vašeho zapsaného zavazadla neměla přesáhnout 15 kg na osobu. Nebo pro dvě osoby váha 30kg. Na palubu si pak můžete vzít pouze menší příruční kabinové (nezapsané) zavazadlo - rozměrový standard neexistuje, často se udává 55 x 45 x 25 cm. Nezapomeňte se předem na všechny limity informovat, ať zbytečně neplatíte další poplatky.
Kontrola při odbavení
Jestliže letíte poprvé, pozor na to, že na většině letišť neprojdete na palubu přes odbavovací kontrolu s tekutinami (ani deodoranty, spreje) v lahvičkách s objemem větším než 100 ml (neprojde ani minerálka koupená na letišti ). Zkoušet ji pak vypít narychlo před odbavením znamená časté návštěvy toalety během letu :). Nebo s čímkoliv ostrým jako jsou nůžky nebo kapesní nůž. Pokud si podobné věci potřebujete vzít s sebou, uložte je do hlavního cestovního zavazadla. Doporučuji také nebrat si např. ozdobu na klíče v podobě náboje.Třeba v Tunisu tím riskujete nepříjemný pohovor a zabavení tohoto přívěsku.
Dětská výživa
Dětskou výživu s sebou mít můžete jen na dobu letu a je možné, že budete nezávadnost muset prokázat ochutnáním. Injekční jehly k aplikací např. inzulinu jsou povolené (lékařské potvrzení je vhodné), to samé platí pro léky. Problémy nebývají ani s elektronikou, ale pozor na možnou prohlídku - ostraha vás během bezpečnostní kontroly může vyzvat k zapnutí, takže by např. váš mobil měl být nabitý, jinak lze očekávat podrobnější prohlídka.
Příprava auta před cestou na letiště
I váš automobil bude potřebovat nějakou tu péči a kontrolu.Není nic nepříjemnějšího než když zjistíte,že jste píchli a rezerva nikde, nebo nemáte hever? A kdeže zůstal? V garáži asi nebude moc platný.
Tak alespoň to nejdůležitější:
- stav baterie
- rezerva
- klíč na výměnu rezervy, hever
- kontrola či dohuštění pneumatik
- stav oleje
- voda v ostřikovačích
- povinná výbava, lékárnička, výstražná vesta a výstražný trojúhelník je samozřejmostí
- tažné lano
Parkování u letištěJedete-li na letiště automobilem, můžete ho během svých cest uschovat u nás. Před cestou k nám si ale pro jistotu zkontrolujte, že máte platné doklady od vozu, a jedete-li po dálnici, neopomeňte dálniční známku, kterou koupíte téměř na každé benzínce. Během parkování u nás vám po dohodě automobil rádi umyjeme, můžete si dohustit pneumatiky a pomůžeme vám i tehdy, když váš vůz nepůjde nastartovat. |
Domácnost
Ani svou domácnost nenechávejte před odletem bez dozoru - plná schránka je v létě lákadlem pro zloděje, hlavně pak u rodinného domu. Chlubit se nepřítomností na sociálních sítích v tomto případě také zrovna neprospěje. Domluvte se vždy s někým z rodiny nebo známých, že vám bude domov průběžně kontrolovat (mj. i vyvětrá a zalije květiny), ať nejste po návratu nepříjemně překvapení.
Těsně před odjezdem z domova pak pozavírejte všechna okna a dveře, jedete-li na delší dobu, vyplatí se také zavřít přívod vody. Totéž platí pro vytažení všech elektrických spotřebičů ze zásuvek - sice neušetříte, ale budete mít jistotu, že se jim nic nestane (ledničku a mrazák ale v zásuvce samozřejmě nechte :)
Na co nezapomenout
- občanský průkaz, pas, příp. vízum
- řidičský průkaz
- peníze (české i zahraniční), platební karta
- cestovní pojištění, karta zdravotní pojišťovny
- očkovací průkaz, je-li potřeba
- naskenované kopie dokladů např. na e-mailu
- doklady od cestovní kanceláře
- klíče k zámkům zavazadel
Cestovní klasika |
|
Co by se vám mohlo hodit
|
Samozřejmě výbava se trochu liší nejenom podle toho kam odlétáte a co plánujete podnikat, ale také jestli budete spíše odpočívat u moře a nebo se potápět či lézt po horách.
Máte nějaký svůj tip na co nezapomenout? Pomozte nám s doplněním seznamu-děkujeme :-)
Přečtěte si také další článek, který by se vám mohl hodit - Otázky a odpovědi k leteckému cestování.